כדי להגיע לפסגה צריך להאמין, להתאמן אבל גם… לקבל עזרה

תוכנית “אוורסט” תאתר ילדים עם פוטנציאל להצטיין בתחומי תוכן ספציפיים מרקע חברתי-כלכלי-תרבותי שונה ותסייע להם לכבוש פסגות

באחת מעיירות הפיתוח גדלה ילדה שגילתה כישרון מיוחד לשחמט. היא רצתה להגיע לתחרות חשובה בתל אביב, אבל משפחתה, שחיה מתחת לקו העוני, לא יכלה לממן לה את הנסיעה ברכבת מבאר שבע לתל אביב. למזלה גילו אותה אנשי תכנית “אוורסט” ולקחו אותה תחת חסותם, הילדה הזו לא רק שהגיעה לתחרות בתל אביב – היא קוטפת היום פרסים בתחרויות בינלאומיות!

הסיפור הזה הוא דוגמא מייצגת לתוכנית “אוורסט” – יוזמה ייחודית לאיתור ילדים עם פוטנציאל להצטיין בתחומי תוכן ספציפיים, החיים בבידוד גיאוגרפי, תרבותי או חברתי שאינו מאפשר להם לממש את עצמם ולפרוץ קדימה.

שליש מילדי ישראל  – כ-850,000 ילדים – חיים מתחת לקו העוני. יש ביניהם אלפי ילדים עם פוטנציאל להצטיין שיאבדו את הפוטנציאל האישי שלהם אם לא יהיה מי שיגלה אותם, יאמין בהם ויבטיח את קידומם, ואז – ההפסד יהיה לא רק שלהם אלא של החברה הישראלית כולה.

תכנית “אוורסט” היא מיזם משותף של מענים – עמותה שפועלת למציאת פתרונות יצירתיים ויעילים לקידום החוסן והשגשוג, ולמימוש הפוטנציאל של אנשים מרקע חברתי-כלכלי-תרבותי שונה, ושל מכון הנרייטה סאלד – המכון הארצי המוביל למחקר במדעי ההתנהגות. שני הגופים חברו יחד כדי לאתר ילדים עם פוטנציאל להצטיין בתחומי תוכן ספציפיים הגדלים בפריפריה החברתית והגאוגרפית של ישראל, ולהעניק להם הזדמנות משנת-חיים לממש את הפוטנציאל שלהם במלואו, ולהפוך לאזרחים שיעשירו את החברה הישראלית. התכנית פועלת תחת חסותו של האגף לתלמידים מחוננים ומצטיינים במשרד החינוך שמשתתף בוועדת ההיגוי שלה.

מאתרים היום את המדענים, הממציאים, המוסיקאים, הספורטאים והאמנים של המחר

מכון סאלד יוביל את התהליך הייחודי של איתור הילדים שייקחו חלק בתכנית. האיתור יתחיל בגיל צעיר במיוחד – בסדנאות  קיץ לילדים העולים לכיתה ב’ או בתחילת כיתה ב’ בבתי ספר בפריפריה החברתית או הגיאוגרפית. בסדנאות אלו ישתתפו כל הילדים בשכבת הגיל  בבתי הספר האלו. הפעילויות יחשפו את הילדים לתחומי המדעים, המוסיקה, האמנויות והספורט, ויפגישו אותם עם מודלים מעוררי השראה ופורצי דרך בתחומים אלה.

חוקרי מכון סאלד יספקו לסדנאות אלו ליווי צמוד של הצוות בתצפיות ובהערכה של הילדים במהלך הסדנאות, במטרה לבחון  את יכולותיו של כל ילד בתחומי התוכן השונים, את סקרנותו, ואת נחישותו להתמיד בהם וגם את סיכויי התוכנית לסייע לכל ילד לממש את כישוריו ואת הפוטנציאל שלו. התכנית כולה תגוּבֶה מתחילתה ולכל אורכה בתהליך מקצועי מובנה של מדידה והערכה שייערך על ידי מכון סאלד.

בשלב הראשון תפעל התוכנית בשלושה בתי ספר בשני יישובים עם תשתיות לפיתוח פוטנציאל בתחומי התוכן שצוינו למעלה. בכל בית ספר ישתתפו בפעילות האיתור 100 כ- ילדים, שרק כ-15 מהם יכנסו לתוכנית “אוורסט”.

לתוכנית שותפות גם הרשות לפיתוח הנגב, חברת המתנ”סים ורשויות מקומיות.

ליווי צמוד מילדות עד בגרות

ייחודה של תכנית “אוורסט” הוא בכך שהיא מציבה את הילד האינדיווידואלי במרכז ומתמקדת בו אישית. כל ילד שייבחר לתוכנית יקבל ליווי צמוד של מנחה בוגר, אשר ילווה אותו ואת משפחתו במשך אחת עשרה שנים מכיתה ב’ עד יב’ – למעשה מילדות עד בגרות!  המנחה יהיה שותף בשולחן עגול סביבו ישבו נציג רשויות הרווחה והחינוך, נציג המשפחה ונציג תחום הכישרון שיעקבו אחר התפתחות הילד ויסייעו לו בהתמודדות עם קשיים בתחומי המשפחה, בית הספר והסביבה החברתית.

מה יקבל כל ילד:

  • מורה אישי או חוגים המותאמים לכישרונו הספציפי: מדעים, סייבר, רובוטיקה, אמנות חזותית, מוסיקה, ספורט;
  • אבחונים דידקטיים ופסיכולוגיים וטיפולים רגשיים;
  • העשרה בתוך בית הספר: מתמטיקה, שפה ועוד;
  • הגשמת חלום או משאלה אישית ;
  • מתן ציוד ייחודי – כלי נגינה, מחשב, ציוד דיגיטלי;
  • פגישות עם דמויות מופת פורצות דרך ונותנות השראה מתחומים שונים בחברה הישראלית;
  • סיורים, תחרויות ומפגשים חברתיים מעשירים וחוצי מגזרים;

את כל אלה תלווה לאורך כל הדרך ועדת היגוי שתתכנס שלוש פעמים בשנה וישתתפו בה נציגים של משרד החינוך, הרשויות המקומיות, חברת המתנ”סים, ורואה חשבון מלווה. תוספת ייעודית מיוחדת לוועדת ההיגוי של תכנית “אוורסט” תהיה בדמותו של נציג של חברת הייטק, שיצורף לצוות בשל החשיבות ששותפי המיזם מייחסים לנושא הסייבר והמחשוב, ולקידום ילדים בעלי פוטנציאל בתחום זה.  

כמה ילדים ישתתפו בתכנית?

בסדנאות האיתור שישמשו מעין “מעבדות לאיתור פוטנציאל” בתחומי התוכן שצוינו לעיל, ישתתפו מדי שנה כ-450 ילדים מרקע חברתי-כלכלי-תרבותי שונה, שישקפו את מגוון האוכלוסיות בישראל – חילוניים, דתיים, ערבים ובני מיעוטים אחרים. מבין ילדים אלה ייבחרו לתוכנית “אוורסט” כ-100 ילדים בעלי פוטנציאל להצטיין שייהנו מתוכנית טיפוח מותאמת אישית ומליווי של מנטור צמוד במשך 11 שנים.

הפיילוט המוצע ילווה כ-45 ילדים בשנה משני יישובים. המגמה לגדול כל שנה בעוד 100 ילדים, במטרה להגיע לפריסה ארצית רחבה.

תוך עשר שנים נוכל להעשיר את עולמם של כ-5,000 ילדים מרקע חברתי-כלכלי-תרבותי שונה במדינת ישראל ולהעניק הזדמנות משנה-חיים לכ-1,000 ילדים בעלי פוטנציאל להצטיין בתחומי תוכן ספציפיים!

 

בתמונה – שתי בנות מתכנית אוורסט בטיול לאופרה חליל הקסם