הערכת תכנית "קוד המנצח לצעירים"

החוקרים: ד"ר אדר אניסמן, ד"ר טל ברגר-טיקוצ'ינסקי

"קוד המנצח לצעירים" הינה שיטה להוראת הצלחה מעשית בחיים. התכנית מקנה ידע וכלים אותם ניתן ליישם בכל תחומי החיים.  מחקר הערכה זה מתמקד בפורמט המקוון של התכנית, וכלל ניתוח תגובות המשתתפים בפורום המקוון של כל שיעור. המחקר בוחן את התרומות הנתפסות של התכנית בעיני המשתתפים והוריהם, רכישת השפה הייחודית לתכנית, שינוי מדווח בהתנהגות המשתתפים ואת השפעת ההתמדה בתכנית על משתתפיה.

קוד המנצח לצעירים

קבצים מצורפים

סקירת מדיניות ציבורית בעולם לקידום שוויון הזדמנויות מגדרי בחינוך 

קבצים מצורפים סקירת מדיניות לקידום שוויון מגדרי סופי 25.4 (24 MB)מצגת סקר למשרד המדע – ספטמבר, 2021 (4 MB)

מוגן: כרך נו, מספר 1, גיליון ספורט – כתב העת מגמות – און טיים

התוכן המבוקש מוגן בסיסמה. כדי לצפות בו, יש להזין אותה כאן:

מיפוי מערך התמיכה החברתי – רווחתי בקרב מוסדות חינוך המשתתפים בתוכניות קרן ידידות טורונטו

צוות המחקר: תמי ברוש ורונה פירו
קרן ידידות טורונטו פועלת לצמצום פערים בקרב אוכלוסיות מהפריפריה החברתית בישראל. אחת ממטרות הקרן הנגזרות מכך היא קידום רווחה רגשית בקרב תלמידים. במטרה לספק תמונת מצב עדכנית אודות התמיכה הרגשית והמעטפת הקיימת לרווחת התלמידים במוסדות חינוך בהם מופעלות תכניות קרן ידידות טורונטו, ערך מכון סאלד מחקר בקרב מנהלי מוסדות שלוקחים חלק בפרויקטים השונים אותם מפעילה הקרן. במסגרת המחקר מילאו המנהלים שאלונים שעסקו בתשומות ובמשאבים העומדים לרשותם, בתהליך האיתור והטיפול בתלמידים במצוקה, ובאתגרים ובחסמים בתחום. 

פעילות ארגוני הילדים והנוער בזמן הקורונה

קבצים מצורפים מצגת מחקר הערכה ארגוני הילדים והנוער – 4.3.2021 (3 MB)ארגוני הילדים והנוער בזמן הקורונה 4.3 (267 kB)

הערכת תכנית עמיתים מומחים

חוקרים: ד"ר גלית הלפרין, ד"ר אורית בנדס-יעקב, יוני אריה

אנו שמחים להעביר לעיונכם דוח מחקר של עמיתים מומחים בבתי חולים פסיכיאטריים – תוכנית שבמסגרתה שולבו מתמודדים בבריאות הנפש בבתי חולים פסיכיאטריים וסייעו לצוות, למטופלים ולבני משפחותיהם במהלך האשפוז והמעבר לשירותי שיקום בקהילה. התוכנית פעלה בשנים -2019 2014 במרכז לבריאות הנפש בבאר שבע ומרכז מזור לבריאות הנפש בעכו.

ממצאי המחקר שנערך על ידי מכון סאלד, סייעו לאפיין את תפקיד העמיתים בבתי החולים ואישרו את חשיבותו למטופלים, לצוות ולבני המשפחה, כמו גם את הצורך בהדרכה וליווי שוטף שלהם בבית החולים.

 https://www.btl.gov.il/Publications/Special_Activities_publications/Pages/mifal_176.aspx

מחקר הערכה עבור תכנית "אקסלנטים" מבית סטארט אפ ניישיון

צוות המחקר: ד"ר קית גולדטיין, דנה רוזן וד"ר עידית מני-איקן

תכנית "אקסלנטים" הינה תוכנית הכשרה בתחום התכנות המיועדת לבוגרי תואר ראשון במדעי המחשב מהמגזר הערבי (נשים וגברים) והחרדי (נשים) בארץ. מטרת התכנית היא לסייע לאוכלוסיות אלו להשתלב תעסוקתית בתחומי ההיי-טק. התכנית נמשכת 4 חודשים וכוללת קורסים מתקדמים שמועברים על ידי אנשי מקצוע בתעשייה. מחקר ההערכה לתכנית בודק את ההתקדמות של הבוגרים מבחינת ידע, תפישות ומיומנויות מתחילת התכנית ועד כשנה לאחר השמתם במקום עבודה. המחקר עוסק גם בניבוי הצלחה בהשמה על סמך הישגים בתואר הראשון, סדרת בחינות שניתנות במהלך ההכשרה, שאלונים וראיונות עומק. התוצאות נועדו לסייע למארגני התוכנית להרחיב את תוכנית ההתערבות ולהתאימה לאוכלוסיות היעד במטרה להמשיך ולגייס בוגרי מדעי המחשב מאוכלוסיות מגוונות בארץ לעבודה בתחומי ההיי-טק.

מטיפיק "עשר אצבעות": משחקי מתמטיקה מקוונים עבור תלמידי כיתות ג 'ו-ד'

צוות המחקר: ד"ר קית גולדשטיין, שרית סילברמן, ד"ר טל ברגר-טיקוצ'ינסקי, ד"ר עידית מני-איקן.
יעוץ בבניית בחינות הישגים: ד"ר שם שמי

מטיפיק הינה חברה אשר פיתחה תכנית שמטרתה לעזור למורים ללמד מתמטיקה בבית ספר יסודי, תוך שימוש במשחקי מחשב מקוונים. התלמידים משתמשים במשחקים הן בעבודת הכיתה והן כשיעורי הבית. מחקר ההערכה לתכנית זו בוחן את מידת השימוש במשחקים, את תפיסות המורים והתלמידים כלפי התכנים המועברים במשחקונים, וכן מבחני ידע למדידת הישגים במתמטיקה בהתאם לתכנית הלימודים. התוצאות מסייעות להבין כיצד מורים ותלמידים יכולים להשתמש במטיפיק בצורה הטובה ביותר בכיתה ומחוצה לה בארץ ובעולם.

הנגשת שירותי משפט לאנשים עם מוגבלות

חוקרת: רוית אפרתי, ד"ר אביר כץ

הנגשת שירותי משפט לאנשים עם מוגבלות" היא תוכנית פיילוט הפועלת בשיתוף של ג'וינט-ישראל מעבר למגבלות ומשרד המשפטים. מטרתה המרכזית היא לספק ידע מעמיק וכלים לעורכי דין ורפרנטים מטעם שלוש היחידות המרכזיות של משרד המשפטים (הפרקליטות, הסנגוריה ציבורית הסיוע משפטי, כמו גם ליחידות נוספות אחרות שבתוף משרד המשפטים), לצורך מתן שירות מותאם ומונגש לאנשים עם מוגבלות.

מחקר ההערכה ילווה את הפיילוט, ויבחן את האפקטיביות של ההכשרות המתקיימות במתן השירותים המשפטיים הניתנים לאנשים עם מוגבלויות. ממצאי ההערכה עשויים לספק מידע חיוני על מידת השגת מטרות הפיילוט, ולסייע למקבלי ההחלטות ולמפעילי התוכנית לעמוד על נקודות החוזק, כמו גם, על הקשיים והאתגרים.